Yaklaşık 14 yıl öncesinde başlayan bir seri olan Need For Speed serisinin piyasaya çıkan son oyunu NFS : Hot Pursuit oyununun değerlendirmesini yapıyoruz. İlk NFS III : Hot Pursuit serinin üçüncü oyunudur ve 1998 yılında piyasaya çıkmıştır. İkinci NFS : Hot Pursuit II ise serinin altıncı oyunudur ve 2002 yılında piyasaya çıkmıştır. Bu yıl (2010)  ise Hot Pursuit serisini EA firması yeniden alevlendirdi. Oyun değerlendirmesi ve tanıtım video’su devamında.

 

Yarış yapmanın yanı sıra oyunun adından da anlaşıldığı gibi işin içine bir de Polis faktörü giriyor. Yarışın ortasında yol kenarında sizi bekleyen bir polis yarış esnasında sizi takip eder. Yarış zaten zorlu geçer fakat sizi durdurmak isteyen polis arabası da yarışa katılır ve yarışınız iki kat daha zorlaşır. İşte size yeni özellikler eklenen Need for Speed : Hot Pursuit (2010)’u kısaca bol oyun içi resimleri ile tanıtacağım.

Oyunu ilk açtığımızda karşımıza piyasaya henüz çıkmayan ve serinin başka bir oyunu Need For Speed : Shift II’yi tanıtan bir video çıkıyor. Videoyu izledikten sonra ana menümüze giriyoruz. Menüyü ingilizce olarak güzel sesli bir bayan tanıtıyor. Sonra standart olarak Kariyer (career) menüsüne giriş yapıyoruz.

Giriş yaptığımızda bize Kariyer ile ilgili kısa bir bilgilendirme daha veriliyor ve haritamız açılıyor. Kariyer kısmında Hot Pursuit oyununu tamamlayan bir özellik olan Polis kariyeride eklenmiş. Yani Polis olarak kariyer yapabilir ve yarışçıları yakalamaya çalışabilieceğiz.

İlk yarışımızı tamamladığımızda bize yeni bir araç kullanma imkanı sunuluyor ve aynı zamanda polis kariyeri yapacağımız yarışlar haritamızda belirmeye başlıyor.

Yarışçı olarak birkaç normal yarış yaptığımızda yavaş yavaş polislerde peşimize düşmeye başlıyor. Ama bu oyunda polisler sizi yakalamanın yanı sıra agresif bir şekilde sizi saldırıyor. Bu sayede yarış son derece eğlenceli bir hal almış durumda.

Artık Polis olarak birkaç yarışçı yakalamanın sırası diyor ve haritadan bir polis görevi seçiyoruz ve ilk yarışçımızı yakalamaya koyuluyoruz. Beklediğimden zor bişekilde kovalamaca başlıyor ama doğru dururmuyum : ) alttaki resimden de görebileceğiniz gibi biraz agresif bir şekilde yarış arabasını yolun dışına göndererek ilk görevimi tamamlıyorum. Bir yakalamamın oyun içi  video’sunu capture edip burada yayınlıyorum.

İkinci polis görevine girdiğimde sizden yarışçı yakalamanın aksine polis merkezinden gelen bir çağrıyı değerlendirerek en kısa sürede olay yerine gitmeniz isteniyor ve burada klasik zamana karşı yarış başlıyor. Gideceğimiz yere yetiştiğimizde ise başka bir yarış arabasının önünü keserek bu görevi tamamlıyoruz.

Yarışçıların ve Polislerin özel silah ve ekipmanlarıda bulunuyor. Altta ikisinede yer verdim ve resim olarakda hazırladım.

Polislerde ;

 • EMP, Araçların sistemlerini alt üst eden elektromanyetik silah.
 • Helicopter, Araçları havadan takip eder ve kaçma olasılığını düşürür.
 • Road Block, Yolun ilerisini barikat ile polisler kapatır.
 • Spike Strip, Aracın arkasından bırakılan çivili barikat.

Yarışçılarda ;

 • EMP, Araçların sistemlerini alt üst eden elektromanyetik silah.
 • Spike Strip, Aracın arkasından bırakılan çivili barikat.
 • Jammer, Polislerin silahlarını ve iletişimini bir süreliğine keser.
 • Turbo, Nitrodan bağımsız çalışır ve daha güçlü bir hız ekipmanıdır.
Dipnot: Oyuna girdiğinizde Settings menüsünden tuş ayarlarınızı kendinize göre ayarlamanızı tavsiye ediyorum yoksa yarışa girdiğinizde benim gibi bu araba neden gitmiyor dersiniz. Hatta ingilizce bilmeyen arkadaşlar için altta size klasik NFS tuş kombinasyonunu ekledim. Ayarlar için ana menüden Settings / Gameplay Settings / Controls’e girerek değiştirebilirsiniz. : ) Oyunu beğendin mi? diye soracak olursanız diğer yeni NFS oyunları içinde piyasaya çıkan en iyi oyun diyebilirim.

Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows XP SP3 ve üzeri
 • CPU: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz ya da AMD Athlon X2 64 2.4 GHz
 • Ram: 1.5 GB (Windows XP) ve 2 GB (Windows Vista/Windows 7)
 • Disk Alanı: 6.5 GB
 • Ekran Kartı: 256 MB DirectX 9.0 ve Shader Model 3.0 destekli (Ati Radeon X1950, HD 2000/3000/4000/5000 serileri ve Nvidia GeForce 7/8/9/100/200 serileri)
 • Ses Kartı: DirectX 9.0 destekli
 • Online: 2-8 Kişi için 512 Kbps ve üzeri bağlantı
http://www.spaksu.com'dan alıntıdır.

Yorumlar


Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız.

Giriş paneli

Beni hatırla
Kayıt oldunuz mu?
Şimdi kayıt ol!

Şifrenizi unuttunuz mu?

Haber Bülteni

Haber listemize abone olun!

Fatih caddesi 99/L Keçiören ANKARA | Tel: 0312 359 81 11 | Keçiören Bilgisayar Teknik Servisi | Netbook, Notebook, Laptop Tamiri