Bilgisayarınızın performansını artırmanın yolları

Performans Bilgileri ve Araçları'nda, bilgisayarınızın performansını arttırmaya yardımcı olacak araçlar ve ayrıca bilgisayarınızın performans özellikleriyle ilgili bilgiler vardır.

  • Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklatarak Performans Bilgileri ve Araçları'nı açın.

Performansı arttırmaya yardımcı olabilecek görevler

Performans Bilgileri ve Araçları'nın sol bölmesinde, bilgisayarınızın performansını arttırmaya yardımcı olabilecek görevler vardır. Bu tabloda bu görevler açıklanmaktadır.

Görev

Açıklama

Başlangıç programlarını yönetme

Bazı programlar Windows'u başlattığınızda otomatik olarak çalışırlar. Aynı anda çalışmaya başlayan bu tür programlardan çok fazla sayıda olduğunda bilgisayarınız yavaşlayabilir.

Bu programların bilgisayar başlatılırken çalışmaya başlamaması ve performansın artması için Windows Defender'i kullanın. Daha fazla bilgi için bkz. Bir programın Windows başladığında otomatik olarak çalışmasını engelleme.

Görsel efektleri ayarlama

Menülerin ve pencerelerin görünümünü değiştirerek performansı en iyi duruma getirebilirsiniz.

Dizin oluşturma seçeneklerini ayarlama

Dizin oluşturma seçenekleri, aradığınız şeyleri bilgisayarınızda kolay ve hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir.

Arama işleminin kapsamını sadece sık kullandığınız dosya ve klasörlerde arama yapılacak şekilde daraltarak daha etkili bir biçimde arama yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Dizini kullanarak Windows arama işlemlerini geliştirme: sık sorulan sorular.

Güç ayarlarını yapma

Güçle ilgili ayarları, bilgisayarınızın güç tasarrufu ayarlarından daha etkili şekilde yararlanmasını sağlayacak biçimde değiştirebilirsiniz ve taşınabilir bilgisayarlar için pil kullanımını ayarlayabilirsiniz.

Diski Temizleme özelliğini açma

Bu araç sabit diskinizdeki gereksiz veya geçici dosyaları siler, böylece boş alan miktarını arttırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Disk Temizleme'yi kullanarak dosyaları silme.

Gelişmiş araçlar

Sistem yöneticilerinin ve BT uzmanlarının sorun gidermede sıkça kullandığı Olay Görüntüleyicisi, Disk Birleştiricisi ve Sistem Bilgileri gibi gelişmiş sistem araçlarına erişebilirsiniz. Ayrıca, performansla ilgili sorunlar ve neler yapılabileceği ile ilgili bildirimleri görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, Windows bir sürücünün performansı düşürdüğünü algılarsa, hangi sürücünün soruna neden olduğunu öğrenmek için bildirimi tıklatır ve sürücünün nasıl güncelleştirileceğine ilişkin yardım bilgilerini görüntülersiniz. Listenin başında yer alan sorunlar, listenin sonlarındaki sorunlara göre sistemi daha fazla etkiler.

Bilgisayarınızın donanımı ile ilgili ayrıntıları görüntüleme

Ayrıca bilgisayarınızın Windows Deneyim Dizini temel puanını da öğrenebilirsiniz. Bu puan bilgisayarınızın donanım ve yazılım yapılandırmasının yapabilecekleri ile ilgili bir ölçü ve performansa ilişkin genel bir göstergedir. Dizin, diğer yazılım yayımcıları tarafından da kullanılır, böylece bilgisayarınızın temel puanına uygun programlar satın alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Windows Deneyim Dizini nedir?

Bilgisayarınızın donanımı (örneğin, işlemci hızı, yüklü olan rasgele erişim belleği (RAM) miktarı, ve sabit disk hacmi) ile ilgili ayrıntılı bilgi için Ayrıntıları görüntüle ve yazdır'ı tıklatın.

Giriş paneli

Beni hatırla
Kayıt oldunuz mu?
Şimdi kayıt ol!

Şifrenizi unuttunuz mu?

Haber Bülteni

Haber listemize abone olun!

Fatih caddesi 99/L Keçiören ANKARA | Tel: 0312 359 81 11 | Keçiören Bilgisayar Teknik Servisi | Netbook, Notebook, Laptop Tamiri